W Lubinie i Polkowicach – dwa różne światy

Dzisiejsze popołudnie spędziłem w dwóch naszych miastach, w Lubinie i Polkowicach. Gdybym był turystą i nie wiedziałbym, że te tereny obfitują w najbogatsze złoża rudy miedzi i srebra, to będąc w Lubinie, w centrum miasta, uciekłbym stąd jak najdalej. A jakbym dowiedział się, że Lubin to stolica polskiej miedzi, siedziba KGHM, skonałbym na miejscu. Dlaczego? Każdy turysta idzie do centrum (downtown), pyta się, co Wy tu macie ciekawego, co można zwiedzić i gdzie można się dobrze zabawić.

Przyznam się, że nigdy nie widziałem takiego dziadostwa w samym centrum miasteczka. Zacząłem zaczepiać ludzi i pytać się, co się stało, dlaczego ogrodzili, czyżby natrafili na jakieś miny z drugiej wolny światowej? A może odkryli wykopalisko – pradawne atomowe bunkry Mieszka I? Przecież Wy tu mieszkacie na co dzień i nie przeszkadza Wam ten widok z Waszych okien? A jaką wydajecie sobie wizytówkę miasta?

Usłyszałem różne historie od różnych przechodniów. Dramat. Polacy, moi rodacy, nie potrafią zagospodarować kawałek terenu przez 9 lat?! W centrum miasta?! Walczą między sobą o kawałeczek ziemi. Czyżby może chcieli postawić tutaj przemodne i nowoczesne zagraniczne galerie, mole, super-hiper-markety? Przecież ten łup to kolejna okazja do wzbogacenia się.

Jak może być dobrze w Polsce, skoro ludzie nie mogą dogadać się w takim małym miasteczku o taki mały kawałek ziemi?

Lubinianie, gdzie Wy jesteście? Nie pozwólcie tu budować żadnych super-hiper-marketu, żadnych budynków!

Paszyn Wam proponuje: teren zaorać, zasiać trawę, posadzić drzewka, krzewy i kwiaty, zrobić fontannę, postawić jakąś rzeźbę, pełno ławeczek, na boczku plac zabaw dla dzieci, na drugim boczku plac gier – szachy, na trzecim boczku mały skatepark, na czwartym boczku Hotspot. Odpowiednio oświetlić i macie piękny rynek. Rynek ma być miejscem spotkań ludzi z ludźmi! Nie pozwólcie na budowanie kolejnych budynków. Bo nic z tego nie będziecie mieli, żadnego pożytku.

Wy mieszkańcy macie korzystać z tego i Wasz głos tylko się liczy!

Spotkałem także po drodze Świadków Jehowy.

-Dzień dobry, jestem teologiem, zagłosujecie na mnie? – zapytałem się
-Nie, bo nam nie wolno głosować – odpowiedziała pani
-Dlaczego Wam nie wolno głosować? – dodałem
-Bo Królestwo Boże nie pochodzi z tego świata – odpowiedziała
-Ale Paszyn pochodzi z tego świata, gdzie się oddaje głosy i wybiera ludzi, aby prowadzili do Królestwa Bożego, nie płaci Pani podatków? Nie chce Pani płacić mniejsze? – zapytałem
-Pan nic nie zmieni, będzie coraz gorzej, bo musi się wypełnić Pismo – powiedziała
-Ale Pismo już się wypełniło, Królestwo Boże zostało objawione w Jezusie Chrystusie, w Jego Krzyżu i Zmartwychwstaniu, wystarczy przyjąć Ducha Św, aby Królestwo Boże zagościło w życiu człowieka – odpowiedziałem
-Nie, nie zagłosuję! – powiedziała
-Do widzenia i miłego dnia.

Pojechałem dalej na północ, do Polkowic. A tutaj można coś zrobić – ładny, skromy ryneczek. Może pod Polkowicami rudy miedzi są bardziej kaloryczne? I szybciej coś tu wyrasta?

lubpol_01 lubpol_02 lubpol_03 lubpol_04 lubpol_05 lubpol_06 lubpol_07 lubpol_09 lubpol_10 lubpol_11 lubpol_12 lubpol_13 lubpol_14 lubpol_15 lubpol_16 lubpol_17 lubpol_18 lubpol_19 lubpol_20 lubpol_21 lubpol_22 lubpol_23 lubpol_24 lubpol_25 lubpol_26 lubpol_27 lubpol_28 lubpol_29 lubpol_30 lubpol_31 lubpol_32 lubpol_33 lubpol_34 lubpol_35 lubpol_36 lubpol_37 lubpol_38 lubpol_39 lubpol_40 lubpol_41 lubpol_42 lubpol_43 lubpol_44 lubpol_45 lubpol_46 lubpol_47 lubpol_48 lubpol_49

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.